بتای استارلینک سرعت دانلود 60مگابیت بر ثانیه را نشان می‌دهد

نتایج آزمایش سرعت اینترنت یوزرها آمریکایی ازطریق نسخه‌ی بتای استارلینک نشان می‌دهد اینترنت ماهواره‌ای اسپیس‌ایکس درحال‌حاضر سرعت دانلود ۱۱ تا ۶۰ مگابیت‌برثانیه ارائه میدهد .

براساس آزمایش‌های انجام‌شده ازطریق ابزار آزمایش سرعت اینترنت کمپانی Ookla , یعنی Speedtest . net , ‌ کاربران نسخه‌ی بتای اینترنت پهن‌باند ماهواره‌ای استارلینک شرکت اسپیس‌ایکس ( SpaceX Starlink ) به سرعت دانلود در میان ۱۱ تا ۶۰ مگابیت‌برثانیه دسترسی پیدا کرده‌اند . همین ابزار آزمایش سرعت وب نشان داده است استارلینک سرعت آپلود بین ۵ تا ۱۸ مگابیت‌بر‌ثانیه ارائه می دهد .

این آزمایش‌ها ظاهرا در دو هفته‌ی اخیر ثبت شده‌اند و نشان میدهند زمان تأخیر یا نرخ پینگ اینترنت استارلینک بین ۳۱ تا ۹۴ میلی‌ثانیه برآورد میشود . در نظر داشته باشید که اعداد یادشده نتیجه‌ی مطالعه‌ای جامع و ظریف روی سرعت و تأخیر وب استارلینک نیستند ; بنابراین , مشخص نیست هنگامی‌که ماهواره‌های پروژه‌ی استارلینک کاملا به فضا فرستاده و قابلیت و امکان استفاده از وب آماده شود , بازهم این سرعت دانلود و آپلود و تأخیر را شاهد خواهیم بود یا این که خیر . خبرنگاران برای کسب جزئیات بیشتر با اسپیس‌ایکس رابطه برقرار کرده‌اند ; اما این شرکت فعلا ترجیح داده است درین رابطه سکوت نماید .

کاربران انجمن ردیت لینک مستقیم به ۱۱ آزمایش سرعت اینترنت استارلینک را منتشر کرده‌اند که افرادی ناشناس انجام داده‌اند . کاربری دیگر آزمایش‌هایی را گردآوردی کرد تا تصویر گرافیکی زیر را بسازد . به‌لطف تصویر زیر , می‌توانید نگاهی جامع به چندین آزمایش سرعت انجام‌شده با اینترنت استارلینک بیندازید .

نتایج تست سرعت اینترنت استارلینک / Starlink در نسخه بتا

 

همینطور , کاربری دیگر به‌تازگی آزمایش‌های بیشتری روی ردیت آپلود کرده است که نشان می‌دهد شماری از کاربران استارلینک در حال تجربه‌ی زمان تأخیر ۲۰ و ۲۱ میلی‌ثانیه‌ای میباشند . تمامی افرادی که برای اخذ نسخه‌ی بتای استارلینک ثبت‌نام مینمایند , ‌به امضای قرارداد عدم‌افشا موظف می باشند و این یعنی اجازه ندارند کوچک‌ترین جزئیاتی از اینترنت استارلینک را با سایر به‌اشتراک بگذارند . هنوز فاصله‌ی زیادی تا راه‌اندازی آخرین پروژه‌ی استارلینک داریم ; براین اساس , استناد به اعداد و ارقام این مقاله به‌عنوان عملکرد نهایی وب پهن‌باند استارلینک کاری منطقی نیست .

اسپیس‌ایکس پیش‌تر به کمیسیون فدرال ارتباطات ( FCC ) گفته است استارلینک درنهایت خواهد توانست به سرعت اینترنت گیگابیتی دست یابد . در بخشی از پروند‌ه‌ی این پروژه در FCC که مورخ ثبتش به سال ۲۰۱۶ برمی‌گردد , اسپیس‌ایکس میگوید استارلینک هنگام بهینه‌سازی پایانی قادر است پهنای باند بسیار به‌میزان حداکثر یک گیگابیت‌بر‌ثانیه به‌ازای هر کاربر و خدمت پهن‌باند با تأخیر کم برای یوزرها معمولی و کسب‌و‌کارهای ایالات متحده ارائه دهد . اسپیس‌ایکس تا به امروز حدودا ۶۰۰ ماهواره به مدار زمین فرستاده و مجوز FCC را برای ارسال نسبتاً ۱۲ , ۰۰۰ ماهواره اخذ نموده است .

ظاهرا نسخه‌ی بتای اینترنت استارلینک اسپیس‌ایکس ۵ تا ۱۸ مگابیت‌بر‌ثانیه سرعت آپلود ارائه می دهد
گرچه ۶۰ مگابیت‌برثانیه فاصله‌ی زیادی تا وب گیگابیتی داراست , هنوزهم سرعت بسیار مناسبی برای اینترنت به‌حساب می آید . این سرعت هم‌رده با سرعتی است که بعضی سرویس‌های اینترنتی ارائه می دهند و بسیار بیشتر از سرعت ارائه‌شده‌ی عمده ارائه‌دهند‌گان خدمت DSL در بخش ها غیرشهری است . قطعا در بخش ها غیرشهری با سرعت اینترنت کمتر , استقبال زیادی از استارلینک را شاهد خوا هیم بود .

نظرات کاربران در ردیت

شمار زیادی از کاربران در ردیت گفته‌اند امروزه مجبورند از اینترنتی با سرعت یک مگابیت‌بر‌ثانیه یا این که کمتر استفاده کنند ; ازاین‌رو , آغاز به ‌کار وب استارلینک میتواند خبر بسیار خوشحال‌کننده‌ی برای آن ها باشد . Ookla در گزارش سرعت اینترنت در دسامبر ۲۰۱۸ ( آذر و دی ۱۳۹۷ ) اعلام کرد میانگین سرعت دانلود در آمریکا ۹۶٫۲۵ مگابیت‌برثانیه و میانگین سرعت آپلود در‌این کشور ۳۲٫۸۸ مگابیت‌بر‌ثانیه است . استارلینک فعلا در برنامه‌ی اولیه‌ی خویش قصد دارد اینترنت ماهواره‌ای را به پنج‌میلیون مشترک در آمریکا ارائه دهد .

ایلان ماسک , مدیرعامل اسپیس‌ایکس

استارلینک

 

, چند ماه پیش در مصاحبه‌ای ذکر کرد پروژه‌ی استارلینک زمان تأخیر کمتر از ۲۰ میلی‌ثانیه را انگیزه قرار می دهد تا گیمرها بتوانند بازی‌های نیازمند به جواب سریع را فارغ از خلل اجرا نمایند . ماهواره‌های اسپیس‌ایکس در مدار پایینی زمین حضور دارند و فاصله‌شان از سطح زمین به ۵۴۰ تا ۵۷۰ کیلومتر می رسد . این موضوع باعث میگردد ماهواره‌های اسپیس‌ایکس بتوانند از ماهواره‌های ثابت زمینی حاضر در فاصله‌ی ۳۵٬۰۰۰ کیلومتری تأخیر زیاد کمتری ارائه دهند .

یک ماه بعداز ادعاهای ایلان ماسک , رئیس هیئت‌مدیره‌ی FCC گفت احتمالا دستیابی بدین هدف امکان‌پذیر نیست . FCC میگوید از پروژه‌ای که اسپیس‌ایکس پیگیری مینماید , حمایت خواهد کرد ; البته شک دارد که اسپیس‌ایکس و شرکت‌های شبیه بتوانند به تأخیر کمتر از ۱۰۰ میلی‌ثانیه دست پیدا نمایند .

در آزمایش سرعت Ookla , پینگ و تأخیر با یکی اعلام می‌شوند . گرچه نتایج تست Ookla با ادعاهای ایلان ماسک همخوانی ندارند , بهتر از انتظارات FCC فعالیت کرده‌اند . گزارشی که Ookla سال پیشین منتشر کرد , نشان میدهد ۳۵ شهر برتر جهان برای تجربه‌ی بازی‌های آنلاین پینگ ۸ تا ۲۸ میلی‌ثانیه ارائه می دهند . آزمایش‌های تأخیر به فاصله‌ی کاربر با سرور هم مربوط میشود و از این میزان تأثیر می‌پذیرد . آزمایش‌هایی که نتیجه ها آنها در ردیت منتشر شده شده‌است , با سرورهایی در لس‌آنجلس و سیاتل رابطه دارند .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید