توییتر ورژن جدیدی API را بامزیت های گوناگون رونمایی کرد

توییتر API جدیدی طراحی نموده است که فرآیند ساخت اپلیکیشن به‌دست توسعه‌دهندگان را تسریع میکند و روی مبارزه با نفرت‌پراکنی تأثیر مثبت می گذارد .

توییتر ( Twitter ) پنج‌شنبه‌ی قبلی با تکثیر بیانیه‌ای مطبوعاتی بیان کرد قصد دارد ابزارهایی نو برای توسعه‌دهندگان منتشر نماید تا این افراد بتوانند ساده‌تر قابلیت‌ها و اپلیکیشن‌های متنوعی برای پیکار با نفرت‌پراکنی ارائه دهند . همینطور , ابزارهای جدید توییتر به کسب‌و‌کارها کمک خواهند کرد مشتریانشان را بهتر بفهمند . توییتر از مزیت‌های این ابزارهای جدید برای کاربران عادی هم سخن به‌میان آورده است . به‌گفته‌ی توییتر , تغییراتی که ازطریق این ابزار به پلتفرم توییتر میایند , به کاربران امداد می نمایند سریع‌تر به اطلاعات مدنظرشان دست یابند .

توییتر گفته است در هفته‌ی جاری , نسخه‌ی جدید رابط برنامه‌نویسی اپلیکیشن ( API ) خویش را دردست توسعه‌دهندگان قرار می دهد . API تازه توییتر در ابتدا قرار بود پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی پیشین به طور رسمی معرفی شود ; بااین‌حال , حاشیه ها اخیر از این عمل جلوگیری کردند . چند روز پیش , گروهی از هکرها با یورش به توییتر اکثری از حساب‌های کاربری معروف مثل اکانت بیل گیتس و باراک اوباما و ایلان ماسک را هک کردند تا ازطریق لینک بیت‌کوین , کلاه‌برداری نمایند . این واقعه بزرگ درنهایت توییتر را مجاب کرد معرفی API نو را به‌تأخیر بیندازد .

چهارشنبه‌ی هفته‌ی پیشین , فردی به‌نمایندگی از توییتر به رسانه‌ها اظهار‌کرد تا به امروز , شواهدی مبنی‌بر هک حساب‌های کاربری ازطریق API به‌دست نیامده است . بااین‌حال , توییتر قصد دارد هنگام نشر ابزارهای جدید , سلامت و امنیت کاربرانش را در اولویت قرار دهد . API به دو نرم‌افزار اجازه میدهد با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند . همین API باعث می گردد توسعه‌دهندگان بتوانند اپلیکیشن‌ها و قابلیت‌ها و بات‌های تازه بسازند . تمامی این‌ها از داده‌های عمومی توییتر به کار گیری می کنند .

API تازه توییتر در هفته‌ی جاری دردسترس قرار می گیرد

محققان دانشگاهی مدت‌ها است از داده‌های توییتر برای فهمیدن این موضوع استفاده مینمایند که بینش کاربران در مورد ویروس کرونا چیست . این محققان با بهره‌گیری از داده‌های توییتر به اطلاعاتی بیشتر از سخنان نفرت‌آمیز دست پیدا می‌نمایند و به آنالیز دقیق موضوعاتی مثل تغییرات آب‌و‌هوایی سرگرم میگردند .

یکی‌از مشکلات مهم توییتر این است که فضایی برای رفتارهای هنجارشکنانه آماده میکند و افراد زیادی بقیه را آزار و اذیت میکنند . توسعه‌دهندگان بارها به‌ روش‌های متفاوت سعی کرده‌اند با این مشکلِ خاص برخورد نمایند . مثلا , شماری از توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌هایی ساخته‌اند که میتوانند به‌طور خودکار کاربرانی را فیلتر ‌کند که احتمال دریافت توییت توهین‌آمیز از آنها بیشتر است . ابزارها و بات‌های ویژه‌ای برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی وجود دارند که امکان به‌اشتراک‌گذاری طرح‌ها و ترکیب ایموجی‌ها را آماده می کنند .

توسعه‌دهندگان فرنگی سابقه‌ی همیاری در بعضی پروژه‌ها را دارند که قابلیت‌های اولیه‌ی توییتر را شامل می شوند . همینطور , این توسعه‌دهندگان با توییتر برای ساخت اپلیکیشن موبایلی و موتور جست‌و‌جوی داخلی همیاری کرده‌اند . آمار نشان میدهد تاکنون بیشتراز ۱۰ میلیون توسعه‌دهنده از API توییتر برای ساخت ابزار نو استعمال کرده‌اند ; بااین‌حال , توییتر گفته است احتمال می دهد شرکای تجاری‌اش ابزارهای بیشتری تولید نمایند . در 1سال گذشته , توییتر تغییرات محسوسی به‌خود دیده است . مثلا , از سال قبل تا به امروز کاربران این شبکه‌ی اجتماعی می توانند منشن‌های ذیل توییت‌های خویش را پنهان نمایند . این قابلیت میتواند به‌نوبه‌ی خویش به کاهش دیدگاه‌های تنفرآمیز کمک کند ; ولی مخفی‌کردن منشن‌ها فرایندی خسته‌کننده است .

یان کرنز , از توییتر , در کنفرانسی مجازی به رسانه‌ها اظهار‌کرد :

قسمتی از آرزو ما برای دردست ‌قرار‌دادن API نو این است که توسعه‌دهندگان به‌لطف این API می توانند ابزارهایی برای کاهش مقیاس این‌نوع رفتارهای [هنجارشکنانه] بسازند . همینطور , این API به مردمان قابلیت میدهد الگوریتمی یگانه بسازند یا این که مقرراتی جدید وضع نمایند که توییتر بتوانند براساس همین الگوریتم و مقررات , منشن‌های زیر توییت را نهفته نماید . به‌لطف این ابزار تازه , صاحب توییت هرگز سخنان نفرت‌آمیز نخواهد دید و این‌ دسته منشن‌ها به‌طور خودکار پنهان خواهند شد .

توییتر داده ها تکمیلی پیرامون هک بزرگ منتشر کرد ; احتمال سرقت پیام‌های فردی تأیید شد

در سال‌های قبل , توییتر اثبات نموده است که ارتباطی پیچیده با توسعه‌دهندگان دارد . سال ۲۰۱۵ , توییتر در اقدامی بحث‌برانگیز تصمیم گرفت دسترسی Politiwoops به API خویش را فسخ نماید . این خدمت دوست داستنی توییت‌های حذف‌شده‌ی سیاست‌مداران را رهگیری میکند , فقط برای این‌که بتواند ماه‌ها بعد آن ها را برگرداند . افزون‌براین , توییتر به‌دفعات دسترسی برخی توسعه‌دهندگان را به داده‌های خویش محدود کرده و باعث ناراحتی آنان شده‌است . این اتفاقات بعداز رسوایی فیسبوک برای ماجراهای کمبریج آنالیتیکا به اوج خویش رسید . بعداز رسوایی فیسبوک , میزان نگرانی بابت شبکه‌های اجتماعی به‌شدت ارتقا پیدا کرد .

نسخه‌ی بهبودیافته‌ی API توییتر قابلیت‌های جدیدی نظیر موضوع‌بندی گفت‌و‌گوها و نتایج نظرسنجی در توییت‌ها را دربر می گیرد و بهبودهایی روی قابلیت‌هایی مثل سنجاق‌کردن توییت در پروفایل و ولی فیلترکردن محتوای اسپم اعمال می کند . توییتر در بیانیه‌ی جدیدش می‌گوید ویژگی‌های جدیدی به API آورده است که از سال ۲۰۱۲ تاکنون , بی‌سابقه بوده‌اند .

طبق اعلام توییتر , ویژگی‌های مذکور باعث می گردند این شرکت بتواند سریع‌تر قابلیت‌های جدید را به پلتفرم بیفزاید . توییتر می‌گوید توسعه‌دهندگان می توانند سریع‌تر ازطریق API اپلیکیشن بسازند ; چون این شرکت نوعی پورتال آنلاین که قبلا از آن استفاده می‌شده , بازطراحی نموده است و قصد دارد تعدادی ابزار جدا از هم به‌منظور رهگیری تولید ها برای کسب‌و‌کارها و مصارف دانشگاهی در اختیار قرار دهد .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید