نمایشگر بدون نیاز به لمس جگوار لندرور راهی بازار شد

جگوار لندرور با همکاری دانشگاه کمبریج از نمایشگر لمسی بدون تماس جدیدی مبنی بر هوش مصنوعی رونمایی نموده است که می تواند در دوران شیوع ویروس کرونا , نیاز به تعامل مستقیم با نمایشگر را تا ۵۰ درصد کم کند .

جگوار لندرور ( JLR ) با همکاری دانشگاه کمبریج , صفحه‌نمایش لمسی بدون تماس جدیدی را توسعه داده است که از ترکیب هوش مصنوعی با ردیاب‌های چشم و حسگرهای حرکتی برای پیش‌بینی سوییچ انتخابی راننده در سیستم سرگرمی استفاده می نماید .

Jaguar Land Rover / جگوار لندرور

به‌طور واضح , چنانچه این نمایشگر لمسی فشار داده شود , هنوز نیز به‌عنوان صفحه‌نمایش لمسی عمل میکند ; البته به کمک تعامل با لایه‌ای نامرئی از هوای نزدیک به سطح نمایشگر , در وقتی که راننده روی جاده تمرکز کرده و قصد دارد دکمه‌ای را روی نمایشگر لمسی انتخاب نماید , حواس‌پرتی او را کاهش می دهد .

متخصص ها جگوار لندرور می‌گویند هوش مصنوعی این سیستم میتواند به شیوه‌ای هوشمندانه در اوایل کار تعیین کند که انگیزه راننده انتخاب چه دکمه‌ای بوده است . ردیاب ژست قادر است از حسگرهای مبتنی بر فرکانس بینایی یا این که رادیویی برای ترکیب اطلاعاتی مانند عادات استفاده کننده و موقعیت محیطی استفاده نماید , درحالی‌که ردیاب چشم به‌صورت لحظه‌ای قصد راننده را حدس می زند .

فیلم تبلیغاتی جگوار لندرور , کاربری را نشان میدهد که انگشت خویش را چندین سانتی‌متر دور از صفحه‌نمایش لمسی قرار داده است و لحظه‌ای بعد دستور او اجرا میگردد . جگوار لندور برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۵ به‌وجود این فناوری اشاره داشت که در ویدئوی تبلیغاتی هم به آن اشاره شده‌است .

با وجود این‌که نمایشگر لمسی بدون تماس , پروژه‌ای طولانی‌مدت به شمار می رود , لی اسکریپچاک , متخصص رابط ماشین – انسان شرکت خودروسازی جگوار لندرور اظهار کرد که «تمرکز کنونی دنیا بر تعاملات فارغ از تماس ناشی از شیوع ویروس کرونا , هدف جدیدی را برای بسط این فناوری ایجاد کرده است» .

جگوار لندرور

اسکریپچاک بیان کرد :

درحالی‌که کشورهای سراسر دنیا دارند از شرایط تعطیلی خارج می گردند , ما متوجه شده‌ایم که تعداد زیادی از تعاملات و کارهای روزانه مصرف‌کنندگان با استفاده از صفحه‌نمایش لمسی انجام می گردد . از جمله این امور می‌توان به استفاده از نمایشگر لمسی برای خرید بلیط قطار یا این که سینما , دستگاه‌های خودپرداز , بازرسی‌های فرودگاهی و فروشگاه‌های بزرگ و همینطور بسیاری از کاربردهای صنعتی و تولیدی اشاره نمود . فناوری لمسی پیش‌بینی‌شده , لزوم لمس صفحه‌نمایش تعاملی را از بین می‌برد و بنابراین می‌تواند خطر انتشار باکتری یا ویروس را روی سطوح کم کند .

اسکرپچاک همچنین افزود :

این فناوری همچنین با كاهش فرایندهای شناختی رانندگان و افزایش مدت زمانی كه می‌توانند برای تمرکز روی جاده‌های پیش رو صرف كنند , باعث ایمن‌تر شدن وسایل نقلیه میشود . این بخش مهمی از پروژه‌ی «Destination Zero» ما است .

تنی چند از برندهای خودروساز دیگر مانند بی‌ام‌و و آئودی هم سیستم تشخیص ژست ( gesture awareness ) را به سیستم‌های سرگرمی خود اضافه کرده‌اند . بااین‌حال برندهای بیشتری هم وجود دارند که نمایشگرهایی را با قابلیت و امکان تشخیص نزدیک شدن انگشت کاربر به صفحه‌نمایش و نیاز نداشتن به لمس مستقیم عرضه میکنند .

طبق گفته‌های متخصصان جگوار لندرور , تست‌های جاده‌ای و آزمایشگاهی نشان داده‌اند که‌این سیستم پیش‌بینی می‌تواند تعامل مستقیم با صفحه‌نمایش لمسی را تا ۵۰ درصد کم کند .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید