فناوری فیس ID به لبتاب های مک افزوده می شود

شواهد موجود در کد بتای جدید macOS Big Sur نشان می‌دهد اپل به فکر اضافه‌کردن فناوری فیس ID به رایانه‌های محرمانه مک افتاده است .

امروزه , بسیاری از آیفون‌ها و آیپدها امکان می دهند قفل دستگاه را با به کار گیری از چهره‌ی خود باز فرمایید . فناوری ویژه‌ای که انجام این کار را در دستگاه‌های اپل امکان‌پذیر می‌نماید چهره آی‌دی ( Face ID ) اسم دارد و برای دستیابی به آن به حسگرهای ویژه‌ای نیاز است . تا به امروز , فیس ID به رایانه‌های سری مک راه پیدا نکرده و درین دستگاه‌ها برای بازکردن قفل همچنان مجبورید رمزعبور را تایپ فرمایید . راه دیگری که برای بازکردن قفل مک ارائه میشود , همگام‌سازی رایانه با اپل واچ است تا با این ساعت , قفل دستگاه گشوده شود . به‌علاوه , بسته به رایانه‌ای که از آن استفاده می کنید , ممکن است به فناوری تاچ ID دسترسی داشته باشید . تاچ ID امکان میدهد قفل رایانه را با استفاده از اثرانگشت گشوده فرمائید .

اعضای رسانه‌ی 9to5Mac به‌تازگی کد بتای تازه سیستم‌عامل مک OS بیگ سر را به‌دست بررسی و به نتایجی جالب دست پیدا کرده‌اند . بنابر جزئیات موجود در این کد , احتمالا فیس ID در آتی به رایانه‌های سری مک می آید .

براساس گزارش 9to5Mac

, کد مو جود در بتای جدید مک OS بیگ سر به کدنامی اشاره می‌کند که اپل برای دوربین TrueDepth انتخاب نموده است . دوربین TrueDepth همان قطعه‌ی حیاتی برای کارکردن فیس ID است . درواقع در دستگاه‌هایی مثل آیفون ۱۱ و آیپد پرو که از فیس ID استفاده میکنند , دوربینی با عنوان دوربین TrueDepth وجود دارد . درحال‌حاضر , هیچ‌یک از مک‌های موجود در بازار دوربین TrueDepth ندارند ; به‌همین‌دلیل , نمی‌توان در آن‌ها از فیس ID بهره مند شد .

همینطور , رسانه‌ی 9to5Mac می گوید کد یافت‌شده در بتای نسخه‌ی جدید مک OS حاوی بخش‌هایی است که عبارت‌های FaceDetect و BioCapture را دربر می گیرد . این دو عبارت احتمالا به‌نوعی سیستم تشخیص رخ به‌صورت بایومتریک اشاره می نماید . این کدها شباهت‌های زیادی به کدهای iOS دارند و بررسی‌های 9to5Mac نشان می‌دهد افزونه‌ی جدید دربردارنده فیس ID مک OS به‌طور ویژه برای همین سیستم‌عامل پباده سازی شده و به فناوری کاتالیست ارتباطی ندارد .

9to5Mac می گوید شواهدی در بتای سوم مک OS تازه پیدا کرده که به پشتیبانی از دوربینی با عنوان PearlCamera اشاره میکنند . ممکن است به‌خاطر نداشته باشید ; اما PearlCamera دقیقا به عبارتی کدنامی محسوب می‌شود که اپل برای دوربین TrueDepth و فناوری فیس ID انتخاب نموده است . این فناوری نخستین بار ‌هنگام رو نمایی آیفون ۱۰ در سال ۲۰۱۷ معرفی شد .

فناوری فیس ID

چنانچه فناوری تشخیص چهره سرانجام به رایانه‌های سری مک اضافه شود , به‌احتمال بسیار زیاد برای بازکردن قفل دستگاه از آن به کار گیری خواهد شد . به‌علاوه , دوربین TrueDepth در اپلیکیشن‌های حقیقت افزوده نیز کاربرد خواهد داشت ; اپلیکیشن‌هایی که از چهره‌ی شما نقشه‌برداری مینماید . به‌عنوان یکی از کاربردهای این قابلیت می‌توانیم اپلیکیشن‌های برقراری تماس ویدئویی را نمونه بزنیم . به‌لطف دوربین TrueDepth , خواهید توانست هنگام برقراری تماس با مک , ماسک‌های جالبی به‌صورت زنده روی چهره‌ی خود قرار دهید .

به‌علاوه , اگر در مک مشغول استفاده از نسخه‌ی بعدی سافاری باشید , قطعا امکان فیس ID به کارتان خواهد آمد . این نسخه‌ی تازه که هم زمان با iOS 14 و macOS Big Sur منتشر میشود , قابلیت میدهد بدون نیاز به واردکردن رمزعبور , در وب‌سایت‌های مدنظر ازطریق تاچ ID یا این که فیس ID وارد گردید ; اما به‌شرطی که آن وب‌سایت از قابلیت‌های یادشده پشتیبانی نماید .

درحال‌حاضر , مشخص نیست کدام مک‌ها قرار است به فناوری فیس ID مجهز شوند و چه بسا از زمان اضافه‌شدن فیس ID به رایانه‌های محرمانه مک اطلاع نداریم . در لحاظ داشته باشید این ادعاها براساس کد نسخه‌ی بتای مک OS بیگ سر مطرح شده‌اند و اپل هنوز رسما به آنان واکنش نشان نداده است ; به این ترتیب , بهتر است از کلیه آنچه گفتیم , به‌عنوان شایعه یاد کنیم . رسانه‌ی 9to5Mac میگوید فرآیند اجرای صورت ID در مک فعلا مراحل اولیه را طی میکند و احتمالا معرفی مک‌های مجهز به این فناوری , مدتی به‌طول خواهد انجامید .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید