فیسبوک 7ملیون پست غلط در خصوص کرونا را در 3 ماه گذشته حذف نموده است

فیسبوک در بیانیه‌ی مطبوعاتی جدیدش می گوید در بهار ۱۳۹۹ هفت‌میلیون پست حاوی اطلاعات غلط از بیماری ویروس کرونا را حذف نموده است و روند حذف پست‌ها همچنان ادامه دارد .

به‌نظر میرسد میزان داده ها غلط موجود در پلتفرم فیسبوک درباره‌ی دنیاگیری ویروس کرونا زیاد بیشتر از آن است که فکرش را می‌کردیم . براساس اطلاعیه‌ی جدید فیس بوک , این مجموعه در بین ماه‌های آوریل تا ژوئن ۲۰۲۰ ( فروردین تا خرداد ۱۳۹۹ ) , هفت‌میلیون پست حاوی داده ها غلط و مضر از کووید ۱۹ را از روی پلتفرم خود حذف نموده است . همچنین , برچسبی ویژه به ۹۸ میلیون پست دیگر بیشتر کرده تا کاربران بتوانند بعداز خواندن هر پست , به جزئیات عملی و دقیق درباره‌ی کووید ۱۹ دسترسی پیدا نمایند . درواقع , اطلاعات این ۹۸ پست را سیستم‌های صحت‌سنجی فیسبوک اشتباه تشخیص داد‌ه‌اند .

آمار جدید فیسبوک!

فیس بوک به‌تازگی گزارش آماری جدید خویش را به‌همراه گزارش «اجرای استانداردهای جامعه» منتشر نموده است . این گزارش به‌طور ویژه روی حذف پست‌ها از فیسبوک و دلیل انجام این فعالیت متمرکز است . فیسبوک معمولا در گزارش‌های این‌چنینی به داده ها غلط موجود در پست‌های حذف‌شده اشاره نمیکند ; بااین‌حال در ماه‌های اخیر , قوانین سرسختانه‌تری وضع کرده تا با آسیب‌های ناشی از اشاعه‌ی داده ها غلط دنیاگیری کووید ۱۹ مقابله نماید .

فیسبوک همواره قوانین خود را برای مقابله با پخش اطلاعات نادرست سخت‌گیرانه‌تر میکند

فیس بوک در بیانیه‌ی جدیدش به‌وضوح می گوید پست‌های حاوی ادعاهای خطا درباره‌ی شیوه های درمان یا این که دارو برای کووید ۱۹ را حذف و با نهادهای حوزه‌ی بهداشت ارتباط نزدیک برقرار می کند تا بفهمد چه اطلاعات غلطی را حذف نماید که می توانند آسیب‌های جدی به‌همراه بیاورند . فیسبوک تلاش نموده است میزان اطلاعات بهداشتی معتبر را در پلتفرم خود هم افزایش دهد . فیس بوک به‌‌صراحت نادرست‌بودن برخی شایعه‌ها را با استناد به منابع رسمی حوزه‌ی بهداشت اعلام کرده و از کاربرانش هم خواسته است همواره از ماسک استفاده نمایند .

با وجود همه تلاش‌های فیس بوک , هنوزهم میزان داده ها خطا کووید ۱۹ در این پلتفرم و اما اینستاگرام به‌شدت زیاد است . اما این حقیقت تنها به فیس بوک محدود نمی‌شود و شبکه‌های اجتماعی دیگر , به‌ویژه توییتر , نیز با خلل شبیه دست‌و‌پنجه قابل انعطاف می کنند . فیسبوک بارها سیاست‌های خود را سخت‌گیرانه‌تر کرده تا با انتشار اطلاعات غلط مقابله نماید .

فیس بوک و توییتر و اینستاگرام به‌شدت درحال‌مقابله با پخش داده ها نادرست می باشند

مه ۲۰۲۰ ( اردیبهشت ماه و خرداد ماه ۱۳۹۹ ) ویدئویی تازه در فیسبوک منتشر شد که در شبکه‌های اجتماعی دیگر نیز پخش‌شدن آن را شاهد بودیم . این ویدیو که میلیون‌ها بار دیده شد , ادعا میکرد استعمال از ماسک سبب مریض‌شدن مردم میشود و ویروس کرونا در آزمایشگاه ساخته شده است . کلیپ مذکور بارها در فیسبوک پخش شد تا میلیون‌ها نفر آن را ببینند .

چنین اتفاقی ماه پیشین با ویدئویی دیگر هم رخ داد . این ویدئو تازه به‌اشتباه ادعا می کرد هیدروکسی کلروکین ( داروی ضدمالاریا ) قادر است کووید ۱۹ را درمان نماید . پیش از این‌که فیسبوک کلیپ دربردارنده این داعیه را حذف نماید , در مدت یک روز بیش تر از بیست‌میلیون بار دیده شد . در هر دو مورد , نسخه‌های دیگر ویدیو همچنان در فیسبوک و اینستاگرام باقی ماندند و بعضی از آن‌ها توانستند صدهاهزار بازدید دیگر کسب نمایند .

فیسبوک پست ترامپ را حذف کرد!

دونالد ترامپ , رئیس‌جمهور ایالات متحده , هفته‌ی گذشته پستی در فیسبوک منتشر کرد و گفت کودکان دربرابر ابتلا به کووید ۱۹ «تقریبا ایمن» هستند ; اما ساعاتی بعد , فیسبوک این پست را از روی پلتفرم حذف کرد . این ویدئو هم چند ساعت روی فیسبوک حضور داشت و میلیون‌ها بار دیده شد .

فیس بوک , تنها شبکه‌ی اجتماعی نیست که در مسیر مبارزه با پخش داده ها غلط کووید ۱۹ گام برمی‌دارد ; چراکه توییتر تاکنون توییت‌های بسیار متعددی را حذف کرده و اقدامات دیگری مثل دادن برچسب به توییت‌های حاوی داده ها درباره‌ی کووید ۱۹ انجام داده است . شبکه‌های اجتماعی بستر بسیار مناسبی برای پخش اطلاعات غلط می‌باشند ; چون مردم در سراسر دنیا از آ‌ن‌ها استفاده می‌نمایند و کوچک‌ترین اطلاعات خطا می‌تواند به‌سرعت در همه‌جا پخش شود . فیسبوک و توییتر و اینستاگرام همواره با این ایراد مواجه بوده‌اند ; البته میزان نگرانی درباره‌ی پخش اطلاعات غلط بعد از دنیاگیری ویروس کرونا افزایش پیدا کرد .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید