Black list در لینوکس تغییر می کند

تیم لینوکس هم نظیر بسیاری از پلتفرم‌های دیگر دنیای فناوری تصمیم گرفت تا نام‌گذاری بحث برانگیز را در کدهای کلیدی تغییر تحول دهد .

لینوس توروالدز طرح پیشنهادی برای نام‌گذاری‌های بی‌طرفانه در کدها و اوراق کرنل لینوکس را تأیید کرد . از این به بعداز توسعه‌دهنده‌های لینوکس مراد می گردد تا از عبارت‌های نو به‌جای عبارت‌هایی همچون Master/Slave یا Blacklist/Whitelist به کارگیری نمایند . عبارت‌های پیشنهادی جایگزین برای Master/Slave دربرگیرنده موارد ذیل میگردند .

primary/secondary
main/replica یا subordinate
initiator/target
requester/responder
controller/device
host/worker or proxy
leader/follower
director/performer
برای عبارت‌‌های Blacklist/Whitelist هم موارد زیر توصیه شده‌اند :

denylist/allowlist
blocklist/passlist
مجموعه لینوکس هیچ عبارت خاصی را به‌عنوان قانون یا این که الزام مشخص نکرد , البته از توسعه‌دهنده‌ها خواست تا عبارت‌های مناسب را جایگزین موارد قبلی بکنند . عبارت‌های جدید در کدهای اساسی کرنل لینوکس و اسناد مرتبط با آن استفاده خواهند شد . عبارت‌های قدیمی که از اکنون دیگر نامناسب تلقی می‌شوند , فقط برای استفاده در کدهای قدیمی و اسناد مجاز خواهند بود . به‌علاوه , زمانی‌که کدهای یک سخت‌افزار یا پروتکل کنونی به‌روزرسانی شوند , استفاده از عبارت‌های سابق مجاز خواهد بود .

گیت هاب با حذف عبارت Master از پلتفرم , ‌ با مفاهیم نژادپرستانه مقابله می نماید

دن ویلیامز , یکی از توسعه‌دهنده‌های اصلی کرنل لینوکس چندی پیش جایگزین کردن عبارت‌های Master/Slave و Blacklist/Whitelist را به‌عنوان یک پیشنهاد مطرح کرده بود . خالق لینوکس , لینوس توروالدز , روز جمعه سفارش او را پذیرفت و در مخزن لینوکس ۵/۸ آن را با یک پول ریکوئست تأیید کرد .

لینوکس

گروه لینوکس با تصویب عبارت‌های جدید , به روندی جاری دربین شرکت‌های فناوری و پروژه‌های متن‌باز پیوست که عبارت‌هایی با برداشت نژادپرزستانه را از کدهای خویش حذف میکنند تا به زبانی بیطرف برسند . از در بین پروژه‌هایی که به این جنبش پیوسته‌اند می‌توان به Twitter , GitHub , Microsoft , LinkedIn , Ansible , Splunk , Android , Go , MySQL , PHPUnit , Curl , OpenZFS , OpenSSL و JP Morgan اشاره نمود . حرکت شرکت‌های فناوری بعد از مرگ جورج فلوید در آمریکا و شکل‌گیری حرکت Black Lives Matter استارت شد . انگیزه آخرین این جنبش , مناسب‌تر کردن محیط IT و محصولات دنیای فناوری برای کاربران رنگین‌پوست ابلاغ شد .

بعضی از فعالان دنیای فناوری , تغییر عبارت‌‌های کدنویسی یا نام‌گذاری تولید ها را حرکت مناسبی مقابل نژادپرستی نمی‌دانند و آن را به اندازه‌ی حرکتی عمیق , اثرگذار نمی‌دانند . ازطرفی برخی از اشخاص دانشگاهی اعتقاد دارند ادامه دادن استفاده از عبارت‌هایی با مفاهیم و تاریخچه‌ی نژادپرستانه , به ادامه یافت کردن فرهنگ نژادپرستی می‌انجامد .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید