موزیلا قراردادش را با گوگل تمدید کرد

با تمدید قرارداد موزیلا با گوگل , تا سال ۲۰۲۳ گوگل موتور جست‌وجوی پیش‌فرض این مرورگر خواهد بود .

گوگل موتور جست‌وجوی پیش‌فرض موزیلا برای بسیاری از کشورها است و طبق توافق پیشین , قرار بود پایان سال ۲۰۲۰ , قرارداد همیاری این دو کمپانی منقضی شود ; البته به‌گزارش رسانه‌ی ZDNet , مدت این قرارداد تمدید شده‌است و تا سال ۲۰۲۳ , گوگل موتور جست‌وجوی پیش‌فرض موزیلا خواهد بود . هنوز دو کمپانی تمدید قرارداد را به طور رسمی اعلام نکرده‌اند . جزو درآمد موزیلا از شرکت‌هایی تأمین می گردد که در فهرست موتور جست‌وجوی پیش‌فرض این مرورگر قرار میگیرند و ZDNet تقریب می‌زند موزیلا بابت این توافق هر ساله میان ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون دلار از گوگل اخذ نماید .

جاستین اوکلی , سخن‌گوی موزیلا , درباره‌ی تمدید قرارداد اظهار نموده است :

به تازگی مدت همکاری با گوگل را تمدید کردیم و گوگل به‌عنوان موتور جست‌وجوی پیش‌فرض اکثری از کشورها باقی میماند .

چندی قبل , اخباری مبنی‌بر تعدیل ۲۵۰ کارمند موزیلا منتشر شده بود که حدود یک‌چهارم نیروی کاری کمپانی را تشکیل می‌داد . میشل بیکر , مدیرعامل موزیلاّ اعلام کرده بود همه‌گیری ویروس کرونا بر درآمد کمپانی تأثیر منفی نهاده است و شرکت قصد دارد روی ساخت تولیدها تازه موردتقاضای مشتریان و شناسایی جریان‌‌های درآمدی نو متمرکز شود .

امکان ویدیویی تصویر در تصویر در به‌روزرسانی نو فایرفاکس

همان‌طورکه پیش‌تر اشاره کردیم , فایر فاکس بخش زیادی از درآمدش را از شرکت‌هایی کسب میکند که در فهرست موتور جست‌وجوی پیش‌فرض آن قرار می‌گیرند و تصمیم بر تمدید قرارداد با گوگل , بعداز تعدیل کارکنان اجرایی شد . همچنین , شرکت مذکور ماه ژانویه حدود ۷۰ کارمندش را تعدیل کرد . علاوه‌بر گوگل , شرکت‌های موتور جست‌وجو از جمله بایدو در چین و یاندکس در روسیه , برای قرارگیری در فهرست موتور جست‌وجوی پیش‌فرض موزیلا بدین این شرکت پول پرداخت می کنند .

این مرور گر حدودا در یک‌ دهه‌ی گذشته با وضعیت سختی مواجه شده و سهم فایرفاکس از بازار مرورگرها کم شده است و در همین مدت , تولید ها دیگر شرکت مثل گوشی هوشمند فایرفاکس و سیستم‌عامل Firefox OS هم با باخت روبه‌رو شدند .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید