مک بازار های کسب و عمل را در دست گرفته

مطالعات تازه نشان می‌دهد کسب‌وکارها بیش از گذشته از کامپیوترهای مک در ساختار داخلی سازمانی خویش استفاده می‌کنند و محبوبیت اکوسیستم در حال ارتقا است .

اپل در ماه‌های پیشین , حال‌وروز خوشایندی تجربه نموده است . به‌زودی , رویداد WWDC نیز برگزار می‌شود و می بایست اخبار تأثیرگذاری برای اکوسیستم اپل را شاهد باشیم . دراین‌میان , نتیجه ها پژوهشی نیز منتشر شده شده است که نشان می دهد مشریان سازمانی به‌مرور به‌سمت کامپیوترهای مک جذب شده‌اند و آمار این مدل از مشتریان برای اپل در مسیر رویش چشمگیری قراردارد .

حاصل بررسی شرکت Parallel نشان می دهد کامپیوترهای مک در کسب‌وکارهای کوچک و متوسط طرفداران فراوانی دارند و ۵۵ درصد از کسب‌وکارها مک را به سیستم‌‌عامل‌های دیگر ترجیح میدهند . بررسی یادشده کسب‌وکارهای متنوعی را در صنایع مختلف مطالعه کرد که محبوبیت اپل و اکوسیستم کامپیوترهای شخصی‌اش را در گستره‌ی وسیعی تأیید مینماید .

هزینه‌ی مالکیت کامپیوترهای اپل با وجود بیشتربودن قیمت اولیه , کمتر از رقبا است

در بخشی از تحقیق منتشرشده , روی دسته‌ها و دپارتمان‌های کاری تمرکز شده‌است که بیشترین تمایل را به استفاده از لبتاب های اپل را دارند . در میان دپارتمان‌های بررسی‌شده , بخش‌های مرتبط با خلاقیت و بازاریابی بیش از بسیاری از دپارتمان‌های دیگر به کامپیوترهای فردی اپل علاقه‌مند می‌باشند . ولی بخش IT در سازمان‌های مذکور , بیش تر از همه بخش‌ها از تجهیزات مک بهره می برند . عامل استفاده‌ی بخش IT از کامپیوترهای مک هم به‌خوبی روشن است . توسعه‌ی نرم‌افزار یکی از دلایل مهم استفاده از مک به‌شمار میرود و نیاز به توسعه‌ی اپلیکیشن‌های چندپلتفرمی در سازمان‌ها آن را تشدید میکند . از دلایل احتمالی دیگر می‌توان به هزینه‌ی اندک مالکیت ( ادغام هزینه‌ی خرید و تعمیر و نگه‌داری ) اشاره کرد که به‌دلیل ایستادگی بیشتر مک به‌دست میاید . شرکت‌هایی همچون SAP و IBM قبلا ارزان‌‌تربودن هزینه‌ی مالکیت مک را تأیید کرده‌اند . ولی بسیاری از کامپیوترهای مک که در بررسی اخیر در آمار محاسبه شدند , نتیجه‌ی پیاده‌سازی سیاست استفاده از دستگاه شخصی در دفتر ( BYOD ) می باشند .

پژوهش ها اخیر ادعا مینماید بیشترین عامل محرک برای استفاده از کامپیوترهای مک در سازمان‌ها را می‌توان در بهره‌وری و توان این کامپیوترها جست‌وجو کرد . درواقع , بسیاری از کارکنان و مدیران مک را بهترین ابزار برای انجام وظایف کاری میدانند . امنیت , هماهمگی بهتر با دیگر دستگاه‌های اپل , راحتی استفاده و ترجیح کاربران بر استفاده از مک , همه باعث می شوند محصول ها اپل استقبال چشمگیری در بازار تجاری تجربه نمایند .

 بوک پرو ۱۳ ۲۰۱۸ / Macbook Pro 13 2018

Bild 2 von 11

فقط مشکل موجود در استفاده از در برخی کسب‌وکارها , هماهنگی اپلیکیشن‌ها است . اما بسیاری از سازمان‌ها درزمینه‌ی وظایف خاص خود , از ویندوز روی درایوهای مجازی برای  استعمال می نمایند . درنهایت , همین خلل بایستی نگرانی‌هایی کلی در اپل تولید نماید . کوپرتینویی‌ها شاید به‌زودی خبر سفر به پردازنده‌های آرم را برای برخی از مک‌بوک‌ها تأیید خواهند کرد . همین سفر نگرانی‌هایی بابت هماهنگی اپلیکیشن‌ها در آینده ایجاد می کند . آیا کامپیوترهای جدید میتوانند ویندوز را اجرا کنند؟ آیا با اپلیکیشن‌‌های سازمانی دارای کاربران فراوان هماهنگ خواهند بود؟ برای جواب به این پرسش‌‌ها باید تا WWDC 2020 منتظر بمانیم .

درکنار کلیه مشکلات , هزینه‌ی مالکیت  درمقایسه‌با کامپیوترهای فردی دیگر , یکی‌از موارد ابهام‌زایی است که هنوز در مقایسه‌ی بین اکوسیستم اپل و ویندوز دیده می گردد . IBM قبلا اعلام کرده بود هزینه‌ی کم تعمیر و نگه‌داری کامپیوترهای مک هزینه‌های مالکیت آن‌ها را کاهش میدهد . اما قیمت اولیه‌ی گران کامپیوترهای این مجموعه بسیاری از واحدهای IT سازمانی را در انتخاب مک مردد مینماید . IBM در سال ۲۰۱۶ با تکثیر بررسی درون‌سازمانی , ‌ ادعای گران‌تربودن کامپیوترها را رد کرد . آنها ادعا کردند با گزینش مک , به ازای هر کامپیوتر ۵۰۰ دلار صرفه‌جویی میگردد . ناگفته نماند احتمال دارد اپل با عرضه‌ی کامپیوترهای مبتنی‌بر نشانه , قیمت تمام‌شده‌ی محصولات خود را هم کم کند ; البته درنهایت , نمی توان توقع کاهش قیمت چندانی داشت .

حدود نیمی از متخصصان IT که در بررسی اخیر حضور داشتند , احتمال میدهند سهم بازار مک در بازار پردازنده در مسیر پرورش قرار داشته باشد . داده ها به‌دست‌آمده با بسیاری از گزارش‌های اخیر هم‌خوانی دارد که اپل را در میان سه فروشنده‌ی برتر بازار تجاری قرار می‌دادند .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید