مدت‌هاست در جراحی‌هایی مثل پروستات و کیسه صفرا ربات‌ها عضو اثبات اتاق فعالیت می باشند ; اکنون ربات‌ها به امداد جراحی دیده نیز می آیند .

در سال ۲۰۱۶ پژوهشگرانی از دانش گاه آکسفورد آزمایشی بالینی برای آزمایش سیستم جراحی دیده پرس‌آیز ( PRECEYES ) ; رباتی پباده سازی شده برای انجام جراحی روی شبکیه دیده , انجام دادند و نتیجه ها این پژوهش را در ژورنال Nature Biomedical Engineering منتشر کردند .

در جراحی به امداد این ربات , یک جراح از یک جوی‌استیک ( اهرمک ) به کارگیری می‌نماید تا بازوی متحرک سیستم پرس‌آیز را در دست گرفتن نماید . پزشکان قادرند ابزارهای متمایز را به‌این بازو متصل نمایند و از آن‌جایی که‌این سیستم رباتیک است , مغایر دست آدم هیچ لرزشی ندارد . در‌این مطالعه محققان ۱۲ مریض را که نیاز به برداشت یک لایه از تراز شبکیه داشتند , در حیث گرفتند . ۶ تا از این بیماران زیر کار جراحی معمول شبیکه قرار گرفتند در حالیکه جراحی سایر به یاری ربات انجام شد . جراحی با ساخت یک ترک کوچک بالای مردمک دیده آغاز شد . برای مورد رباتیک , جراح ربات را وارد شکافی ذیل مردمک با قطر کمتر از یک میلی‌متر کرده و بعداز جدا کردن غشا از شبکیه ربات را از به عبارتی سوراخ بیرون می کند . در جراحی‌های فارغ از به کارگیری از این ربات , این فعالیت به صورت دستی با استعمال از ابزار جراحی ریز و با مشاهده‌ی فرآیند جراحی با یک میکروسکوپ انجام میشود .

تمام ۱۲ مورد جراحی موفقیت‌آمیز بودند ; در بعضی مورد ها ربات‌ها چه بسا فعالیت جراحی را خوب تر نیز انجام داده بودند . در مرحله‌ی دوم تست , جراحان برای حل نقص‌ خون‌ریزی تحت شبکیه دیده سه مریض از این ربات‌ها به کار گیری کردند . این جراحی‌ها نیز موفقیت‌آمیز بود .

ولی جراحی به یاری ربات , سه برابر روش معمولی جراحی طول کشید ولی رابرت مک لارن رهبر این مطالعه اعلام‌کرد که‌این به خاطر این بود که جراحان با ربات شناخت نداشتند و از روی احتیاط خیلی آرام فعالیت می‌کردند .

طبق این شواهد محققان میتوانند از پرس‌آیز در روش‌های معمول جراحی استعمال نمایند . اکنون آنان به دنبال انجام جراحی‌های دشوارتر میباشند ; چه بسا مواقعی که اینک ممکن نیستند . قدم بعدی استعمال از دستگاه جراحی رباتیک برای انجام درمان‌های ژن‌تراپی شبکیه دیده با حداکثر توجه و کمترین آسیب است که یکی دیگر از اول دستاوردها خواهد بود و قرار است در اوایل سال ۲۰۱۹ آغاز شود .

در حالی‌که پزشکان میتوانند فعالیت جراحی را روی بیمارانی که به هیچ وجه کارکشته به دیدن نیستند , انجام دهند ; البته درمورد بیمارانی که هوز بصیرت خویش را بی نقص از دست نداده‌اند , دست‌های آنان به‌اندازه‌ی کافی قابل اطمینان نیست ; به‌نحوی که بتوانند نقطه‌های خاصی را در روی شبکه مریض انگیزه بگیرند . مک‌لارن اذعان کرد که جراحان ممکن است به امداد پرس‌آیز بتوانند به‌طور بدون واسطه , انسداد رگ‌های خونی را برطرف نمایند یا این که این‌که مستقیما دارو را در عصب بصیرت مریض ترزیق نمایند ; دو عملی که اکنون ممکن نیستند .

پرس آیز یک کدام از تعدادی ربات جراح در حال پیش رفت است و اگر‌چه به‌طور کلی با‌گاز همتایان انسانی خویش فعالیت نمی کند ; اما اعتنا آن ها موجب کاهش خطر میگردد و آرزو تازه‌ای برای انجام عمل‌های مختلفی است که تا قبل از این هیچوقت انجام نشده‌اند .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید