سهم AMD در نوتبوک به بالاترین حد ممکن رسید

بررسی‌های مؤسسه‌ای تحقیقاتی نشان میدهد سهم پردازنده های AMD از بازار نوت‌بوک‌ها به بالاترین حد خود در مورخ رسیده ( ۱۹٫۹ درصد ) است . هرچه زمان می‌گذرد , ‌ AMD سهم بیشتری از چنگ اینتل درمی‌آورد .

AMD به‌تازگی در اطلاعیه‌ای از ارتقاء سهمش در بازار نوت‌بوک‌ها خبر داده است . براساس آمار , سهم AMD از بازار رایانه‌های فردی نوت‌بوک به بیشترین حد خود در تاریخ رسیده تا گروه قرمز رنگ امروزه نسبتاً ۲۰ درصد از سهم را دردست داشته باشد . AMD به‌نقل از گزارش سه‌شنبه‌ی گذشته شرکت تحقیقاتی معتبر Mercury Research می‌گوید هیچ‌گاه سوابق نداشته سهمش از بازار نوت‌بوک‌های x86 تا این حد زیاد باشد ( ۱۹٫۹ درصد ) . رسانه‌های مختلف سعی کرده‌اند به نقل از Mercury Research دسترسی پیدا نمایند ; اما تاکنون موفق نشده‌اند . رسانه‌ی پی‌سی‌ورلد می‌نویسد آئین مک‌کارن , تحلیلگر Mercury Research و نویسنده‌ی گزارش یادشده , در ایمیلی ادعاهای AMD را تأیید نموده است .

فعلا پردازنده های AMD و Mercury ترجیح داده‌اند نگویند دلایل حضور قوی‌تر تیم قرمز در بازار نوت‌بوک‌ها چه می‌باشد و دقیقا چرا سهم کمپانی تا این حد ارتقاء پیدا نموده است ; بااین‌حال احتمال میدهیم برهان این واقعه تا حد فراوان متعددی به پردازنده‌ موبایلی ( منحصر دستگاه‌های قابل‌حمل ) خصوصی رایزن ۴۰۰۰ مربوط باشد . جدیدترین نسل از تراشه‌های موبایلی AMD اقتدار پردازشی چشمگیری داراست و توانسته اعتنا یوزرها را جلب نماید . بهره‌مندی از لیتوگرافی مطلوب و کم‌مصرف‌بودن و ارائه‌ی اقتدار عالی جزء ویژگی‌هایی میباشند که باعث می شوند سری رایزن ۴۰۰۰ از رقبای هم‌رده‌‌ی اینتلی‌اش عملکرد بسیار بهتری داشته باشند . بنچمارک‌ها نشان میدهند سری رایزن ۴۰۰۰ ازلحاظ کارایی پردازشی زیاد بهتر از محصولات اینتل عمل می نمایند .

ادعاهای AMD به‌نقل از داده‌های Mercury Research مطرح شده‌اند

پردازنده های AMD

در سه‌ماهه‌ی گذشته‌ی میلادی , میزان خرید نوت‌بوک‌های مجهز به تراشه‌ی AMD دوبرابر شده‌است . این قضیه تا حد زیادی به دنیاگیری ویروس کرونا ربط دارد ; چون افراد متعددی را خانه‌نشین کرده تا به دورکاری بدون چاره شوند . برای دورکاری به تجهیزاتی مثل نوت‌بوک‌ها نیاز است . بررسی‌ها نشان می دهد تراشه‌های موبایلی سری رایزن AMD اکنون توان پردازشی موردنیاز ۵۴ نوت‌بوک را تأمین میکنند . لیزا سو , مدیرعامل AMD , گفته است ۳۰ لپ‌ تاپ دیگر با این تراشه‌ها در راه می‌باشند .

در همین حین , گزارش‌ها می گویند سهم AMD از بازار رایانه‌های فردی دسکتاپ x86 همچون بازار نوت‌بوک‌ها ارتقاء یافته و AMD اکنون ۱۹٫۲ درصد از سهم بازار را ازآنِ خود نموده است . از سه‌ماهه‌ی نخستین ۲۰۱۴ تاکنون , این نخستین‌بار است که سهم AMD از بازار رایانه‌های دسکتاپ تا این حد افزایش پیدا می نماید . در سه‌ماهه‌ی نخست سال ۲۰۱۴ , AMD تراشه‌هایی عرضه می کرد که بر پایه‌ی معماری جگوار ( Jaguar ) تشکیل شده بودند .

آمار نشان می دهند سهم کلی پردازنده های AMD در بازار تولید ها x86 ( به‌غیر از محصولات دسته‌ی اینترنت اشیاء ) به ۱۹٫۷ درصد رسیده است که بیشترین سهم از سه‌ماهه‌ی ابتدا سال ۲۰۱۲ تا به امروز به‌حساب می آید . به‌علاوه با احتساب همه محصولات موجود در بازار , سهم کلی AMD از بازار x86 درحدود ۱۸٫۳ درصد است . همه این اعداد را خود AMD به‌نقل از Mercury اعلام نموده است .

تحلیلگر مؤسسه‌ی Mercury ایمیلی برای رسانه‌ی پی‌سی‌ورلد نبی و در آن متن است :

درآمد تراشه‌های موبایلی AMD در سه‌ماهه‌ی قبل رکورد جدیدی ثبت نموده است ; ولی این رکورد به تعداد محصولات فروخته‌شده ربط ندارد . ارتقا میانگین قیمت تولیدها سبب ساز شده رکورد جدیدی در درآمد AMD ثبت شود . تراشه‌های موبایلی همواره به افزایش سهمشان در بازار تراشه‌ها ادامه میدهند . در رکوردی جدید , امروزه تراشه‌های موبایلی بیشتراز ۶۰ درصد کل پردازنده‌های فروخته‌شده را ازآنِ خویش کرده‌اند . این در حالی است که سهم بازار پردازنده‌های دسکتاپ روندی نزولی طی می کند . تعداد پردازنده‌های دستکاپ فروخته‌شده در سه‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۰ به ‌کمترین حد خویش در ۲۴ سال اخیر رسیده که اتفاقی مهم است .

دین مک‌کارن درادامه‌ی سخنانش اضافه کرد :

به‌لطف پرورش محسوس استعمال از پردازنده های AMD در کنسول‌های گیمینگ , این شرکت توانسته است سهم خود را در کلیه دسته‌ها و فروش کلی پردازنده‌های مرکزی ارتقا دهد . سهم پردازنده های AMD رکورد جدیدی ثبت کرده و به بیشترین حد خود در تاریخ , یعنی ۱۹٫۹ درصد , رسیده است . به‌طور دقیق‌تر , رشد پردازنده‌های خانواده‌ی رایزن ۴۰۰۰ در سه‌ماهه‌ی پیشین محسوس بوده است .

سال ها است که بازار پردازنده‌ها دوقطبی شده و دراختیار اینتل و پردازنده های AMD جای دارد . اینتل سال ها است که در‌این بازار فعالیت می نماید و سهم بسیار زیادی را دراختیار دارد ; ولی AMD در تعدادی سال اخیر توانسته با تزریق توان بیشتر به پردازنده‌هایش و اما عرضه‌ی آنها با قیمت مناسب , کم‌کم سهم خویش را از بازار ارتقاء دهد . هرچه سهم AMD ارتقا پیدا نماید , کاهش سهم اینتل از بازار را شاهد خوا‌هیم بود . داده‌هایی که چهارشنبه Mercury منتشر کرد , به‌وضوح این قضیه را اعلام میکنند .

ظاهرا سهم اینتل از بازار نوت‌بوک‌ها افت سالانه‌ی ۵٫۸ درصدی تجربه نموده است . به‌علاوه , میزان افت سهم اینتل از بازار رایانه‌های دسکتاپ ۲٫۱ درصد بوده است . اینتل اکنون ۸۰٫۱ درصد از سهم بازار نوت‌بوک‌ها و ۸۰٫۷ درصد از سهم بازار رایانه‌های دسکتاپ را دراختیار دارد و عملا بازار را قبضه نموده است . به‌طورکلی , اینتل ۸۱٫۷ درصد از کل سهم بازار محصولات x86 را دراختیار دارد و سهم این شرکت از کل رایانه‌های x86 به ۸۰٫۳ درصد میرسد .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید