فروش PC ها در نیمه دوم 2020 رو به افزایش است

PC

افزایش تقاضا برای کامپیوترهای فردی همراه در ماه‌های اخیر منجر شد تا فروش جهانی PC در دوران اوج ویروس کرونا مجددا رویش نماید .

با پایان یافتن فصل دوم سال ۲۰۲۰ , آمارها از رشد فروش رایانه همراه شخصی در بازارهای جهانی خبر میدهند . گزارش‌های Gartner و IDC نشان می دهد که تقاضا برای فرم‌فاکتور همراه کامپیوترهای شخصی ( لپ‌تاپ ) , مسیری افزایشی را طی می نماید . سیاست‌های دورکاری نیز باعث شده‌اند تا تقاضا برای کامپیوترها در نقاط متفاوت دنیا ارتقاء پیدا نماید و آمار فروش شرکت‌ها , بهتر شود .

رویش سالانه‌ی فروش کامپیوتر شخصی در مقایسه‌ی فصل دوم سال ۲۰۲۰ با فصل مشابه سال ۲۰۱۹ , بین ۳ تا ۱۱ درصد گزارش میگردد . درواقع شرکت‌های تحلیل‌گر بازار , آمار متفاوتی را ارائه می نمایند . به‌عنوان مثال گارتنر رقم ۲/۸ درصد را به‌عنوان رویش سالانه نسبت به فصل دوم سال گذشته بیان کرده و مجموع فروش را ۶۴/۸ میلیون دستگاه عنوان میکند . IDC گزارشی خوش‌بینانه‌تر دارد و با اشاره به پرورش ۱۱/۲ درصدی نسبت به فصل دوم سال قبلی , مجموع فروش کامپیوترهای شخصی را ۷۲/۳ میلیون دستگاه عنوان مینماید . فراموش نکنید که IDC , تبلت‌ و کروم‌بوک را هم جزو کامپیوترها همراه به شمار می‌آورد و گارتنر در گزارش خود , آن‌ها را لحاظ نمیکند .

صرف‌نظر از تفاوت دو مؤسسه‌ی معتبر آماری , گزارش‌های نو نشان‌دهنده‌ی بهبود قابل‌توجه وضعیت بازار نسبت به فصل اول سال ۲۰۲۰ می‌باشند . در فصل گذشته , شاهد کاهش فروش ۱۰ تا ۱۲ درصدی در بازار کامپیوترهای شخصی بودیم که به‌خاطر بحران‌های زنجیره‌ی تأمین بر اثر ویروس کرونا تولید شده بود . همینطور رشد فروش در فصل دوم ۲۰۲۰ , نشانه‌ای از بهبود بازار کامپیوترهای فردی است که در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ وضعیت مناسبی نداشت .

-PC -Gartner

میکاکو کیتاگاوا , تحلیل‌گر گارتنر , می‌گوید بخشی از بازگشت نمودار فروش به وضعیت امیدوارکننده به این خاطر رخ داد که تعداد زیادی از توزیع‌کننده‌ها و فروشنده‌ها , انبارهای خود را بعداز ضربه‌های سنگین به زنجیره‌ی تأمین در اولِ سال , مجددا پر کردند . او همینطور نیاز به امکانات جدید برای پیاده‌سازی سیاست‌های دورکاری و فراگیری از راه دور را کلید مهمی در ارتقا فروش لپ‌تاپ دانست . کیتاگاوا در پایان هشدار می دهد که روند افزایشی فروش , تا پس از سال ۲۰۲۰ ادامه پیدا نخواهد کرد .

جیتش اوبرانی , تحلیل‌گر IDC نیز اعتقاد دارد دورکاری و آموزش از راه به دور , از فاکتورهای اساسی ارتقاء فروش کامپیوترهای فردی خصوصا در دسته‌ی همراه بوده‌اند . اما وی می گوید نباید به آمارهای کنونی خوش‌بین ماند . اوبرانی اعتقاد دارد دوران بی حرکتی پساکرونا , احتمالا ضربه‌های سنگینی به بازار کامپیوترهای فردی وارد نماید .

هر دو کمپانی تحلیل بازار , رشد قابل‌توجهی را برای HP گزارش دادند . گارتنر , شرکت آمریکایی را پس از لنوو و IDC , آن‌ها را در صدر فروشنده‌های کامپیوتر شخصی در جهان قرار می دهد . اپل در آمار هر دو کمپانی در میانه‌ی فهرست قرار می گیرد و در گزارش گارتنر , ایسوس پایین‌ترین رتبه را دارد . این شرکت تایوانی در فهرست برترین فروشنده‌های IDC چشم نمی شود .

IDC

کیتاگاوا می‌گوید داده‌های کنونی نشان‌دهنده‌ی پنجمین فصل رشد در بازار ایالات متحده می‌باشند که با تغییر تحول قابل‌توجه در دسته مشتریان انگیزه هم همراه بود . وی می‌گوید افزایش تقاضا برای لبتاب در ایالات متحده , با کاهش ۴۴ درصدی تقاضا برای کامپیوترهای رومیزی همراه بوده است .

ممکن است در نگاه اول , سیاست‌های کار در خانه دلیل خوبی برای خرید بیشتر لبتاب نباشد . درواقع پیش‌بینی می‌گردد کاربران خانگی , کامپیوترهای PC را ترجیح دهند . ازطرفی ماهیت همه‌کاره‌ی لپ‌تاپ‌ها درکنار مجهز بودن به وب‌کم , آنها‌را به انتخاب‌های قابل قبولی در دوران رکود بازار تبدیل می‌نماید . به‌علاوه , تعطیلی شرکت‌های گوناگون باعث شد تا نیاز به کامپیوترهای PC نیز کاهش پیدا کند و همه‌ی این موردها , رشد قابل‌توجه دسته‌ی لپ‌تاپ را توجیه مینماید .

درنهایت گزارش اخیر نشان می‌دهد که همه‌گیری ویروس کرونا یک شمشیر دولبه بود که با وجود ضربه زدن به جریان تأمین , نیازهای جدیدی را در بازار سخت‌افزار ایجاد کرد . ولی همان‌طور که گفته شد , IDC و گارتنر هشدار میدهند که فرآیند رشد , ادامه‌دار نخواهد بود .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید