گوگل , مصرف باتری های کروم را کاهش میدهد

گوگل قابلیت جدیدی را به‌صورت آزمایشی در مرورگر کروم قرار داده که استفاده از آن باعث می شود عمر باتری لپ‌تاپ بهبود پیدا نماید .

گوگل با استفاده از ابزاری خاص قصد دارد به‌شکلی چشم‌گیر میزان مصرف انرژی مرورگر کروم ( Google Chrome ) را کم کند . گوگل به‌منظور دستیابی به این هدف , پردازش تب‌های بازشده در پس‌زمینه را متوقف مینماید . ظاهرا گوگل قصد دارد تایمر فعال‌سازی جاوااسکریپت را به یک دقیقه برای تب‌هایی که در پس‌زمینه می باشند و در آن لحظه از آن‌ها استفاده نمی کنید , کم کند .

درواقع این امکان جدید , دفعات فعال‌سازی جاوااسکریپت در صفحات وب پس‌زمینه را به یک بار در هر دقیقه کاهش می دهد . قابلیت موردبحث قرار است در نسخه‌ی ویندوز , مک , لینوکس , اندروید و کروم OS قرار داده شود . این راه باعث شده در برخی آزمایش‌های گوگل , عمر باتری لپ‌تاپ به‌میزان ۲۸ درصد ( دو ساعت ) ارتقا پیدا نماید .

اقدام تازه گوگل , اجرای کد جاوااسکریپت تب‌های پس‌زمینه و شرکت‌کردن آنان در کارهای غیر ضروری را محدود می نماید ; از بین این کارها می‌توانیم به بررسی احتمال تغییر وضعیت اسکرول , گزارش وضعیت و تحلیل تعامل با بنرهای تبلیغاتی اشاره کنیم .

گوگل

بهبود مصرف انرژی  کروم

برای بررسی میزان کاربردی بودن تصمیم جدیدش آزمایش‌های مختلفی طراحی کرد . در یکی از این آزمایش‌ها ۳۶ تب تصادفی در پس‌زمینه باز شدند و تب اصلیِ درحال استفاده , خالی بود . درین حالت با فعال‌سازی ابزار جدید , قدمت باتری لپ ‌تاپ ۲۸ درصد بهبود پیدا کرد . بعد از آن گوگل در آزمایش دوم درکنار بازکردن ۳۶ تب تصادفی در پس‌زمینه , در تب اصلی به پخش ویدئویی از یوتیوب پرداخت ; این تست واقع‌گرایانه‌تر از تست اول است . در تست دوم شاهد بهبود ۱۳ درصدی ( ۳۶ دقیقه‌ای ) عمر باتری نسبت‌به وضعیت عادی که در آن تایمر فعال‌سازی جاوااسکریپت محدود نمیشود , ‌ بودیم .

مرورگر سافاری اپل رویکردی شبیه دارد و پردازش تب‌های پس‌زمینه را پس از گذر یک دقیقه محدود میکند , بااین‌حال گاهی اوقات کاهش این مدت‌زمان باعث بروز اختلال در اپلیکیشن‌های تحت وب می گردد . گوگل می‌گوید چنانچه هر تب پس از گذر پنج دقیقه غیرفعال بماند ( کاربر از آن استفاده نکند ) امکان تازه را فعال خواهد کرد .

ظاهرا گوگل قصد دارد به کاربران سازمانی امکان دهد با به کارگیری از قانونی خاص , به‌مدت 1‌سال درصورت تمایل , اجازه‌ی فعال‌سازی قابلیت تازه را روی کروم ندهند . اگر زمانسنج جاوااسکریپت به‌مدت بیش از پنج ثانیه به‌تأخیر بیفتد , گوگل پیغامی را روی کنسول DevTools منتشر خواهد کرد . ابزار جدید گوگل هم‌اکنون ازطریق یکی از فلگ‌های کروم ۸۶ درحال تست است ; بااین‌حال هنوز نمی‌دانیم که ازطریق نسخه‌ی پایدار برای کاربران عادی نیز منتشر می گردد یا خیر .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید